Порушення шлунково-кишкового тракту (травлення) з точки зору Аюрведи.
Індійська нетрадиційна медицина Аюрведа визнана Всесвітньою організацією охорони здоров'я як ефективну систему альтернативної або народної медицини.
Порушення шлунково-кишкового тракту (травлення) є однією з найбільш поширених скарг серед населення.
Шлунок – один з життєво важливих органів тіла (марма). Шлунок не тільки зберігає їжу в процесі травлення, але і перетравлює її з допомогою своїх соків. В шлунку є дрібні залози, що виробляють шлунковий сік (пачака пітта). Шлунковий сік розчиняє їжу на більш дрібні молекули. В момент, коли їжа потрапляє в шлунок, його стінки починають скорочуватися і перемішувати їжу з шлунковим соком, щоб її можна було переварити.
Їжа, яку легко перетравлювати (лагху ахар) – молоко зниженої жирності, злаки або фрукти, – перетравлюється набагато швидше, чим більш важка їжа (гуру ахар) – смажена, що містить велику кількість жиру.
Частково переварена їжа з шлунка потрапляє в кишечник, а потім перетравлюється за допомогою жовчі, панкреатичного і кишкового соку, а також бактерій. Їжа розбивається на різні легкозасвоювані речовини, які життєво важливі для росту і розвитку, адже вони формують структурні елементи організму. Тільки після того, як їжа залишає кишковий тракт, завершується процес травлення і починається засвоєння.
Запор
Констипація (запор) – затримка випорожнення кишечнику та утруднення дефекації. Частота випорожнення кишечника у здорових людей дуже відрізняється – від трьох разів на день до трьох разів на тиждень. Як правило, якщо не спорожняється кишечник більше, ніж три дні, утримання кишкового тракту може затвердіти і людині буде важко випорожнюватися, при цьому навіть може виникати біль. Іноді кал твердне і виходить з больовими відчуттями навіть при більш коротких проміжках між випорожненнями.
Згідно Аюрведе, якщо стілець не відбувається щоранку, його не можна назвати нормальним. Якщо неповне випорожнення, у товстій кишці утворюється запор.
В Аюрведі описується, що «нормальні випорожнення мають певну консистенцію і твердість – це називається «правильний кал». В процесі травлення їжа проходить етап розщеплення кислотою, під час якого вона знаходиться в тонкій кишці в напіврідкому стані. Просуваючись товстою кишкою, ця перетравлена їжа (яка називається ахария раса) всмоктується і відходи травлення залишаються в товстій кишці. Стілець стають сухими і твердими, кал виходить з працею і в невеликій кількості.
В аюрведичній літературі це захворювання описується як стан, що супроводжується такими симптомами:
- Біль у черевній порожнині (в лівій підреберній, клубової і пупкової області);
- Зменшення кількості випорожнень;
- Біль при спорожненні;
- Сухі випорожнення;
- Порушення травлення;
- Головний біль;
- Пульсуючий біль у прямій кишці;
- Біль у крижовій зоні.
Поки кількість травного ферменту збалансована, організм у здоровому стані. Захворювання – результат відхилення від цього стану. Дисбаланс травного ферменту (включаючи ферменти шлунка і кишкового тракту) є причиною більшості відхилень у роботі шлунка, зокрема, відсутність апетиту і розлад травлення.
- Принципы рационального питания при мочекаменной болезниПринципы рационального питания при мочекаменной болезниПовна версія статті